ASWA Prep Football Rankings: Hartselle moves up to 3rd in 6A

ASWA Prep Football Rankings: Hartselle moves up to 3rd in 6A

Three Morgan County teams remain in this week’s rankings by the Alabama Sports Writers Association.

Hartselle moved up one spot to No. 3 in 6A following their win over Athens last week. The ranking is the highest for the Tigers since 2012 when they spent four weeks at No. 1 in the 5A rankings. It is the highest they have ever been ranked in 6A as their previous high was No. 4 twice, last week and the final rankings of the 2018 season when they finished 10-0 in the regular season.

The Tigers head to Muscle Shoals on Friday for a matchup with the Trojans (6-0, 4-0). Muscle Shoals enters the game as only one of two undefeated teams that are not ranked in this week’s rankings.

Falkville fell to No. 9 in 2A following their home loss to Section on Friday. The Blue Devils hit the road for a region game with Tanner (5-2, 4-0) on Friday.

Decatur Heritage stayed at No. 6 in 1A after their 52-14 win over Waterloo last week. The Eagles have a matchup with R.A. Hubbard (5-2, 4-0) this week.

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Thompson (22); 7-0; 264
2. Hoover; 7-0; 197
3. Central-Phenix City; 7-0; 177
4. Theodore; 6-0; 153
5. Auburn; 6-1; 123
6. James Clemens; 7-0; 106
7. Fairhope; 5-1; 77
8. Oak Mountain; 5-1; 65
9. Hewitt-Trussville; 5-2; 59
10. Baker; 5-1; 21
Others receiving votes: Prattville (5-2) 7, Enterprise (5-2) 5.

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Clay-Chalkville (22); 6-0; 264
2. Briarwood; 7-0; 195
3. Hartselle; 7-0; 168
4. Helena; 7-0; 132
5. Spanish Fort; 5-1; 125
6. Mountain Brook; 5-1; 114
7. Pinson Valley; 5-2; 66
8. McAdory; 6-1; 64
9. Saraland; 5-2; 42
10. Hueytown; 5-1; 41
Others receiving votes: Jackson-Olin (5-1) 19, Muscle Shoals (6-0) 12, Homewood (5-1) 7, Opelika (4-3) 5.

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Pike Road (19); 6-0; 254
2. Pleasant Grove (3); 5-1; 204
3. Leeds; 7-0; 173
4. Alexandria; 6-0; 157
5. Guntersville; 6-1; 113
6. Central-Clay County; 6-1; 105
7. UMS-Wright; 5-1; 102
8. Parker; 6-0; 57
9. Russellville; 6-1; 56
10. Greenville; 5-1; 15
Others receiving votes: Andalusia (5-2) 6, St. Paul’s (3-3) 5, Fairview (5-1) 4, Ardmore (5-1) 1, Fairfield (3-3) 1, Faith Academy (3-3) 1.

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Handley (19); 5-0; 252
2. Madison Academy (2); 5-1; 196
3. Vigor; 6-0; 178
4. American Christian (1); 5-1; 165
5. Northside; 5-1; 117
6. Brooks; 6-0; 92
7. Gordo; 4-2; 91
8. St. James; 5-1; 34
9. Cherokee County; 5-1; 33
10. West Limestone; 4-2; 21
Others receiving votes: Jackson (5-2) 17, Central-Florence (6-1) 16, Williamson (4-3) 15, St. Michael (5-1) 10, West Blocton (5-1) 6, Oneonta (6-1) 3, Priceville (5-1) 3, Randolph (6-1) 3, Anniston (4-2) 1, Bibb County (5-2) 1.

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Fyffe (22); 5-0; 264
2. Montgomery Catholic; 7-0; 197
3. Trinity; 6-0; 155
4. Piedmont; 5-1; 132
5. Opp; 6-1; 129
6. Winfield; 7-0; 123
7. Lauderdale County; 7-0; 73
8. Flomaton; 4-1; 47
9. Saks; 6-1; 34
10. T.R. Miller; 5-2; 31
Others receiving votes: Bayside Academy (5-2) 26, Montgomery Academy (4-2) 23, Plainview (4-2) 7, Wicksburg (6-1) 6, Ohatchee (3-3) 5, Excel (4-2) 1, Southside-Selma (5-1) 1.

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Clarke County (16); 5-1; 240
2. Lanett (5); 5-2; 208
3. Mars Hill Bible; 4-2; 172
4. Ariton (1); 7-0; 160
5. Elba; 6-1; 135
6. Spring Garden; 5-1; 98
7. Cleveland; 5-1; 89
8. G.W. Long; 4-1; 34
9. Falkville; 4-2; 28
10. Leroy; 5-1; 26
Others receiving votes: Luverne (5-0) 19, Colbert County (5-2) 12, Southeastern-Blount (5-1) 8, Midfield (5-1) 7, Aliceville (5-2) 4, Sand Rock (5-1) 4, Tanner (5-2) 4, B.B. Comer (5-2) 3, Lexington (6-1) 3.

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Brantley (17); 5-0; 247
2. Sweet Water (5); 6-0; 212
3. Maplesville; 6-0; 176
4. Pickens County; 5-1; 147
5. Notasulga; 6-0; 129
6. Decatur Heritage; 5-2; 96
7. Wadley; 7-0; 93
8. Millry; 5-1; 77
9. Keith; 6-1; 45
10. Sumiton Christian; 5-1; 12
Others receiving votes: Loachapoka (3-2) 11, Autaugaville (5-1) 6, Marion County (5-2) 1, Meek (4-2) 1, Ragland (5-1) 1.

Russell Frye