Wed. Dec 1st, 2021

The Hartselle Tigers moved up to No. 2 in 6A following their 52-35 road win over Muscle Shoals last Friday. They were able to move up after Mountain Brook defeated then No. 2 Briarwood Christian 14-0 last Thursday. The Tigers will look to maintain their ranking when Hazel Green comes to JP Cain on Friday.

Decatur Heritage is the only other Morgan County team that is ranked. They moved up one spot to No. 5 following their 48-16 win over RA Hubbard last week.

Priceville and Falkville received votes but did not receive enough to be ranked.

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Thompson (20); 8-0; 240
2. Hoover; 8-0; 179
3. Central-Phenix City; 8-0; 161
4. Auburn; 6-1; 126
5. James Clemens; 8-0; 113
6. Fairhope; 6-1; 105
7. Oak Mountain; 6-1; 71
8. Theodore; 6-1; 68
9. Hewitt-Trussville; 6-2; 57
10. Enterprise; 6-2; 12
Others receiving votes: Baker (5-2) 4, Prattville (5-3) 3, Daphne (4-2) 1.

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Clay-Chalkville (19); 7-0; 237
2. Hartselle (1); 8-0; 181
3. Mountain Brook; 6-1; 139
4. Helena; 8-0; 134
5. Spanish Fort; 6-1; 117
6. Briarwood; 7-1; 101
7. Pinson Valley; 5-2; 73
8. Saraland; 6-2; 71
9. Hueytown; 6-1; 56
10. Jackson-Olin; 6-1; 15
Others receiving votes: Opelika (5-3) 9, Hillcrest-Tuscaloosa (5-2) 4, McAdory (6-2) 3.

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Pike Road (17); 7-0; 230
2. Pleasant Grove (3); 6-1; 187
3. Leeds; 8-0; 156
4. Alexandria; 7-0; 143
5. Guntersville; 6-1; 103
6. Central-Clay County; 7-1; 102
7. UMS-Wright; 6-1; 92
8. Russellville; 6-1; 56
9. Greenville; 6-1; 32
10. Parker; 6-1; 22
Others receiving votes: St. Paul’s (4-3) 9, Fairview (6-1) 5, Sylacauga (5-2) 2, Andalusia (5-3) 1.

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Handley (17); 6-0; 228
2. Madison Academy (2); 6-1; 180
3. Vigor; 7-0; 160
4. American Christian (1); 6-1; 150
5. Northside; 6-1; 108
6. Brooks; 7-0; 95
7. Gordo; 5-2; 89
8. St. James; 6-1; 56
9. West Limestone; 5-2; 30
10. Jackson; 6-2; 20
Others receiving votes: Oneonta (7-1) 5, Priceville (6-1) 4, Bibb County (6-2) 3, Cherokee County (5-2) 3, Anniston (5-2) 2, Williamson (5-3) 2, Alabama Christian (5-2) 1, Good Hope (6-2) 1, Mobile Christian (3-4) 1, Randolph (7-1) 1, West Morgan (4-4) 1.

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Fyffe (20); 6-0; 240
2. Montgomery Catholic; 8-0; 180
3. Trinity; 7-0; 144
4. Piedmont; 6-1; 123
5. Opp; 7-1; 115
6. Winfield; 8-0; 113
7. Lauderdale County; 8-0; 69
8. Saks; 7-1; 50
9. Flomaton; 5-1; 44
10. T.R. Miller; 6-2; 39
Others receiving votes: Bayside Academy (6-2) 12, Montgomery Academy (5-2) 6, Plainview (5-2) 4, Ohatchee (4-3) 1.

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Clarke County (14); 6-1; 216
2. Lanett (5); 6-2; 190
3. Mars Hill Bible; 5-2; 159
4. Ariton (1); 8-0; 148
5. Elba; 7-1; 122
6. *Spring Garden; 7-0; 93
7. *Cleveland; 5-2; 73
8. G.W. Long; 5-1; 51
9. Leroy; 6-1; 43
10. Luverne; 6-0; 19
Others receiving votes: Colbert County (5-2) 5, Tanner (6-2) 5, Aliceville (5-2) 4, B.B. Comer (6-2) 3, Falkville (4-3) 3, Midfield (6-1) 3, Sand Rock (6-1) 2, *Southeastern-Blount (4-3) 1.

*–Records include 1 forfeit by Cleveland and 2 by Southeastern-Blount for ineligible players.

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Brantley (16); 6-0; 227
2. Sweet Water (4); 7-0; 190
3. Maplesville; 7-0; 163
4. Pickens County; 6-1; 138
5. Decatur Heritage; 6-2; 107
6. Wadley; 8-0; 104
7. Notasulga; 6-1; 71
8. Keith; 6-1; 59
9. Sumiton Christian; 6-1; 40
10. Millry; 5-2; 15
Others receiving votes: Loachapoka (4-2) 10, Meek (5-2) 6, Samson (6-2) 4, Cedar Bluff (4-3) 3, Hubbertville (5-2) 2, Marion County (6-2) 1.