Decatur Heritage 1st in 1A while Hartselle moves up to 4th in 6A in this week’s ASWA Boys Basketball Rankings

Decatur Heritage 1st in 1A while Hartselle moves up to 4th in 6A in this week’s ASWA Boys Basketball Rankings

CLASS 7A

1. Fairhope (21-0)
2. Vestavia Hills (21-2)
3. Spain Park (19-4)
4. Huntsville (16-5)
5. James Clemens (13-6)
6. Hoover (15-6)
7. Thompson (11-8)
8. Albertville (16-4)
9. Oak Mountain (14-8)
10. Enterprise (15-4)
Others nominated: Austin (6-10), Baker (12-7), Gadsden City (16-9), Mary Montgomery (12-4), Sparkman (11-7), Tuscaloosa Co. (14-4).

CLASS 6A

1. Huffman (13-2)
2. Pinson Valley (15-2)
3. Shades Valley (10-5)
4. Hartselle (18-2)
5. Eufaula (18-3)
6. Mountain Brook (17-6)
7. Calera (13-6)
8. Oxford (18-2)
9. Spanish Fort (16-3)
10. Clay-Chalkville (12-4)
Others nominated: Buckhorn (15-7), Cullman (10-6), Decatur (11-12), Hillcrest-Tuscaloosa (12-4), Minor (13-7), Muscle Shoals (8-4), Robertsdale (17-7), Scottsboro (15-3), Valley (11-3), Woodlawn (11-9).

CLASS 5A

1. Ramsay (15-6)
2. Pleasant Grove (14-4)
3. Lee-Huntsville (6-1)
4. Talladega (12-2)
5. Parker (9-5)
6. Center Point (6-5)
7. Sylacauga (12-2)
8. Guntersville (14-3)
9. Russellville (12-4)
10. Selma (5-2)
Others nominated: B.C. Rain (10-6), Carroll-Ozark (15-7), Charles Henderson (15-7), Faith-Mobile (9-7), Greenville (11-8), Lawrence Co. (11-6), LeFlore (8-7), Sipsey Valley (9-4), West Point (13-7).

CLASS 4A

1. Williamson (20-2)
2. Anniston (14-3)
3. Westminster-Huntsville (13-5)
4. Brooks (13-5)
5. Dallas Co. (9-2)
6. Good Hope (15-5)
7. White Plains (14-4)
8. Hamilton (13-7)
9. St. Michael (12-9)
10. West Morgan (7-8)
Others nominated: Central-Florence (12-5), Haleyville (16-6), West Limestone (7-9).

CLASS 3A

1. Hillcrest-Evergreen (10-3)
2. Fyffe (14-4)
3. Cottage Hill (16-1)
4. Plainview (22-3)
5. Opp (13-0)
6. Chickasaw (12-3)
7. Piedmont (7-5)
8. Mobile Christian (14-6)
9. Elkmont (12-4)
10. Geraldine (15-3)
Others nominated: Carbon Hill (12-9), Catholic-Montgomery (8-3), Clements (10-7), Danville (11-6), Lauderdale Co. (14-4), Pike Co. (4-2), Providence Christian (10-5), Wicksburg (15-5), Winfield (15-8).

CLASS 2A

1. Midfield (16-6)
2. Calhoun (10-6)
3. North Sand Mountain (15-5)
4. Clarke Co. (16-3)
5. Geneva Co. (13-2)
6. Section (13-8)
7. Sand Rock (15-4)
8. Hatton (11-4)
9. Lanett (8-3)
10. Spring Garden (14-6)
Others nominated: Addison (13-10), Cold Springs (14-5), Red Bay (8-6), Westbrook Christian (14-5).

CLASS 1A

1. Decatur Heritage (7-7)
2. Florala (18-3)
3. Brantley (11-0)
4. Ragland (15-4)
5. Autaugaville (11-0)
6. Skyline (15-6)
7. Covenant Christian (14-3)
8. Belgreen (16-2)
9. Pickens Co. (7-2)
10. Woodville (9-5)
Others nominated: Jacksonville Christian (10-5), Meek (11-4).

Russell Frye

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *