ASWA Top 10 Scores from last week

ASWA Top 10 Scores from last week

How teams in the Alabama Sports Writers Association rankings fared this week:

CLASS 7A

1. Thompson (3-0) beat Tuscaloosa Co. 58-0
2. Hoover (3-0) beat Vestavia Hills 34-6
3. Auburn (3-0) beat Prattville 20-14
4. Hewitt-Trussville (3-0) beat Spain Park 38-17
5. Central-Phenix City (3-0) beat Smiths Station 56-0
6. Theodore (3-0) beat Alma Bryant 71-0
7. Daphne (1-1) lost to Fairhope 38-31 (OT)
8. James Clemens (3-0) beat Bob Jones 35-28 (OT)
9. Enterprise (3-0) beat Dothan 48-14
10. Oak Mountain (3-0) beat Gadsden City 17-7

CLASS 6A

1. Spanish Fort (3-0) beat Gulf Shores 42-21
2. Clay-Chalkville (3-0) beat Jasper 68-21
3. Pinson Valley (2-1) beat Gardendale 38-21
4. Briarwood (3-0) beat Chelsea 42-35 (OT)
5. Mountain Brook (3-0) beat Woodlawn 49-0 on Thursday
6. Hartselle (3-0) beat Cullman 35-14
7. Homewood (2-1) lost to McAdory 45-18
8. Hillcrest-Tuscaloosa (2-1) beat Brookwood 49-16
9. Opelika (1-2) beat Sidney Lanier 24-7 on Thursday
10. Eufaula (1-2) lost to Lee-Montgomery 17-10

CLASS 5A

1. Pike Road (3-0) beat Carroll-Ozark 42-7 on Thursday
2. Pleasant Grove (2-0) beat Cordova 46-18 on Thursday
3. Central-Clay Co. (3-0) beat Sylacauga 42-21
4. Leeds (3-0) beat Lincoln 20-13
5. Faith-Mobile (2-1) beat Elberta 49-14
6. Alexandria (2-0) beat Center Point 45-22
7. Russellville (3-0) beat Jemison-Huntsville 44-10
8. Guntersville (2-1) beat Fairview 34-19
9. St. Paul’s (1-2) beat 4A No. 7 Williamson 16-12
10. UMS-Wright (2-1) beat LeFlore 52-0

CLASS 4A

1. Gordo (3-0) beat Oak Grove 45-0
2. Handley (2-0) beat Munford 40-10
3. Madison Aca. (2-1) beat DAR 53-17
4. West Limestone (2-0) beat Deshler 21-19
5. Vigor (3-0) beat W.S. Neal 41-6
6. American Chr. (2-1) beat Montevallo 41-10
7. Williamson (1-2) lost to 5A No. 9 St. Paul’s 16-12
8. Jackson (2-1) lost to St. Michael 24-21 on Thursday
9 (tie). Anniston (3-0) beat No. 9 Jacksonville 22-9
9 (tie). Jacksonville (1-2) lost to No. 9 Anniston 22-9

CLASS 3A

1. Fyffe (2-0) beat Collinsville 50-0
2. Piedmont (2-0) beat No. 10 Saks 28-12
3. Catholic-Montgomery (3-0) beat Dadeville 65-7
4. Plainview (2-0) beat Pisgah 54-40
5. Flomaton (2-0) beat Southern Choctaw 54-0
6. Bayside Aca. (3-0) beat Excel 31-8
7. Montgomery Aca. (2-1) beat Hale Co. 45-26
8. Trinity (3-0) beat Goshen 56-0
9. Slocomb (1-1) beat Northside Methodist 37-0
10. Saks (2-1) lost to No. 2 Piedmont 28-12

CLASS 2A

1. Mars Hill Bible (2-1) beat Sheffield 37-0
2. Lanett (2-1) beat B.B. Comer 26-21
3. Geneva Co. (2-0) beat Cottonwood 28-12
4. Spring Garden (2-0) beat West End-Walnut Grove 28-0
5. Elba (2-1) lost to G.W. Long 35-16
6. Abbeville (1-1) beat Zion Chapel 48-18.
7. Clarke Co. (1-1) beat Greene Co. 47-0
8. Westbrook Chr. (1-1) lost to Sand Rock 32-13
9. North Sand Mountain (0-2) lost to Ider 13-7
10. Addison (3-0) beat Aliceville 19-18

CLASS 1A

1. Brantley (1-0) beat Kinston 34-0
2. Sweet Water (2-0) beat Marengo 51-12
3. Pickens Co. (2-0) beat Hubbertville 20-7
4. Maplesville (3-0) beat Barbour Co. 69-0
5 (tie). Linden (0-2) lost to Keith 43-0
5 (tie). Millry (2-0) beat Fruitdale 48-6
7. McKenzie (1-1) lost to Red Level 34-24
7. Clarke Co. (1-1) beat Greene Co. 47-0
8. Loachapoka (2-0) beat Billingsley 40-14
9. Marion Co. (3-0) beat Lynn 29-7
10. Decatur Heritage (1-2) beat Phillips-Bear Creek 41-10

Russell Frye